دکتر محمدرضا سلامت

پوکی استخوان


آدرس و تلفن مرکز

پیام سلامتی

پیام سلامتی

تست یک دقیقه ای پوکی استخوان

استخوانهای خود را دوست بداریم، در معرض نور خورشید قرار بگیریم، غذای غنی از کلسیم و ویتامین د مصرف کنیم و ورزش کنیم

آیا در معرض پوکی استخوان هستید؟

سلامتی استخوانهایتان را معاینه کنید. تست یک دقیقه ای احتمال خطر پوکی استخوان را انجام دهید

آیا هیچ کدام از والدین شما دچار شکستگی لگن پس از یک زمین خوردگی ساده یا ضربه ناچیز شده اند؟ آیا شما دچار یک شکستگی استخوان پس از یک ضربه ناچیز یا زمین خوردگی شده اید؟ آیا شما قرص های کورتیکوستروئید (کورتیزون یا پردنیزون) برای بیش از سه ماه استفاده کرده اید؟ آیا بیش از 3 سانتی متر از قدتان کاهش یافته است؟ آیا شما بیش از 20 سیگار در روز استفاده می کنید؟ آیا شما به طور مداوم از اسهال که به علت بیماریهایی مثل سلیاک یاکرون ایجاد می شود رنج می برید؟ آیا شما از بیماریهای نظیر رماتیسم، سوء هاضمه مزمن گوارش، کبد، کیسه صفرا، دیابت، نارسایی کلیوی، فشار خون، کم کاری و پرکاری تیروئید و پاراتیروئید و یا بیماریهای زمین گیر کننده رنج می برید؟

برای خانم ها:

آیا شما قبل از سن 45 سالگی یائسه شده اید؟ آیا قائدگی شما بیش از 12 ماه است که متوقف شده (به غیر از زمان بارداری)؟

برای آقایان:
آیا هرگز از ناتوانایی جنسی رنج برده اید؟ (عدم وجود میل جنسی یا علائم دیگر مربوط به سطح کم تستسترون، هورمون جنسی مردان).
چنانچه پاسخ شما به یکی از سؤالات فوق مثبت است، شما ممکن است در معرض خطر ابتلاء به پوکی استخوان باشید.
توصیه می کنیم با پزشکتان مشورت نمایید.
خبر خوب این است که پوکی استخوان نسبتا به سهولت قابل تشخیص و درمان است.

پوکی استخوان را می توان از طرق زیرتشخیص داد:
معاینه جسمانی:

معاینه جسمانی و سابقه پزشکی شما کمک می کند تا مشخص شود آیا در معرض خطر پوکی استخوان قرار دارید یا نه. پزشکتان می تواند به شما کمک کند تا یک برنامه پیشگیری را برای خود تعیین کنید.

آزمایش سنجش تراکم استخوان:
این آزمایشها برای تشخیص و پیشگیری بیماری پوکی استخوان، دقیق تر از عکس برداری با اشعۀ X هستند. اطلاعات لازم را از پزشک خود بپرسید.

پرتوهای :X
پرتوهای X معمولا برای تشخیص پوکی استخوان مورد استفاده قرار نمی گیرند. این پرتوها که به دلالیل دیگری استفاده می شوند ممکن است پوکی استخوان را نیز در حالتیکه حدود 25 تا 40 درصد توده استخوان از بین رفته باشد نشان دهد.

به توصیه های زیر نیز توجه کنید:
اگر سن شما بین 10 تا 20 است باید استخوانتان را سرشار از کلسیم کنید. در استخوانها، ابتدا داربست هایی از پروتئین به طور میکروسکوپی ساخته می شود و این داربست ها بوسیله کلسیم پر می شود و بدین ترتیب استخوان های متراکم ساخته می شوند. در این دوره سنی، شما روزانه به حداقل 1200 میلی گرم کلسیم نیاز دارید. نوشیدن 3 لیوان شیر در روز، خوردن ماست، پنیر و سبزه هایی با برگ تیره به دریافت کلسیم کمک می کند. از نوشیدن نوشابه های دیگر خودداری کنید.

اگر سن شما بین 35 تا 50 سالگی است ممکن است روند کاهش تراکم استخوانهایتان آغاز شده باشد. در این دوره سنی دریافت روزانه 1000 میلی گرم کلسیم و انجام ورزش برای حفظ استحکام استخوانها ضروری می باشد. اغلب زنان در سنین 45 تا 55 سالگی یائسه می شوند. اگر قبل از 45 سالگی یائسه شده اید، باید به پزشک مراجعه کنید.

اگر سن شما بالای 50 سال است سالانه حدود 1 تا 6 درصد از تراکم استخوانتان را از دست می دهید. برای اینکه بدانید دچار پوکی استخوان شده اید یا خیر و اینکه آیا به دارو نیاز دارید، حتما به پزشک خود مراجعه کنید. دریافت روزانه حداقل 1000 میلی گرم کلسیم، قرار گرفتن در معرض آفتاب و پیاده روی به مدت 20 دقیقه در روز (سه بار در هفته) برای کمک به حفظ تراکم استخوانها ضروری است.

www.isfahan-dxa.ir


آدرس مطب : هار راه فلسطین، ابتدای فردوسی، ساختمان نیکان، طبقه همکف، واحد 7
تلفن : 32229524 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیمطالب و مقالاتمسئولین و همکارانتجربیات علمیتصویر دستگاه سنجش تراکمتشخیص ترکیبات بدنفیلم سنجش تراکم استخوانسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگربیمه های طرف قراردادنوبت دهی، آدرس و ساعات کا