دکتر محمدرضا سلامت

پوکی استخوان


آدرس و تلفن مرکز

پیام سلامتی

پیام سلامتی

کاهش وزن بدون ورزش عامل پوکی استخوان

کم کردن وزن می تواند خطر از دست رفتن استخوان ها و ابتلاء به پوکی استخوان را افزایش دهد. به علت نگرانیها در مورد بیماری های قلبی، دیابت و سایر مشکلات پزشکی که مربوط به چاقی و وزن زیاد است، افراد معمولاً تشویق به کم کردن وزن اضافی خود می شوند. مزایای کاهش وزن معمولاً بیشتر از خطرات آن است.

خوشبختانه راه هایی برای حفاظت از استخوان ها در زمان کاهش وزن وجود دارد :
به طور منظم ورزش کنید. هر دو ورزش تحمل کننده وزن و قدرت عضلانی از سلامتی استخوان شما محافظت می کند. برای افرادی که قصد کاهش وزن دارند، بهتر است به طور آهسته اما مداوم وزن را کاهش دهند و به طور منظم ورزش کنند. ورزش کردن نه تنها به شما کمک می کند وزنتان پایین بیاید، بلکه تراکم استخوان شما را حفظ می کند.

همیشه از یک رژیم غذایی متعادل برخوردار باشید. یک رژیم غذایی متعادل شامل انواع میوه، سبزیجات و مواد غذایی غنی از کلسیم است که نیاز غذایی شما را رفع می کند. مهم است که مقدار کافی کلسیم و ویتامینDمصرف کنید. در حالیکه پروتئین برای سلامتی شما مهم است، رژیم سرشار از پروتئین زیاد، باعث کم شدن جذب کلسیم توسط کلیه ها می شود. استفاده کافی کلسیم کمبود آن را جبران می کند.

از سیگار کشیدن و نوشیدن نوشابه های گازداز پرهیز کنید زیرا که برای سلامتی استخوان شما مضر می باشند. فعالیت کم و زندگی با تحرک کم موجب از دست رفتن استخوان می شود.در نظر بگیرید کدام برنامۀ رژیم غذایی مناسب شما می باشد. قبل از هرگونه رژیم غذایی با پزشک خود مشاوره کنید و برای رژیم غذایی مناسب از او راهنمایی بخواهید.برای خود یک وزن ایده آل در نظر بگیرید. افراد با وزن کم بدنی در معرض خطر بیشتر ابتلاء به بیماری پوکی استخوان می باشند، بنابراین از زیاده روی در این کار پرهیز کنید. تحقیقات بر روی زنان و مردان مسن، نشان داده است که کاهش وزن %10 یا بیشتر، آنها را در معرض خطر بیشتر شکستگی لگن قرار می دهد.از پزشک خود در مورد نیاز به آزمایش تراکم استخوان در طی مراحل کاهش وزن سؤال کنید. این کار کمک می کند تا در صورت نیاز، داروهای پوکی استخوان برای شما تجویز شود.


آدرس مطب : هار راه فلسطین، ابتدای فردوسی، ساختمان نیکان، طبقه همکف، واحد 7
تلفن : 32229524 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیمطالب و مقالاتمسئولین و همکارانتجربیات علمیتصویر دستگاه سنجش تراکمتشخیص ترکیبات بدنفیلم سنجش تراکم استخوانسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگربیمه های طرف قراردادنوبت دهی، آدرس و ساعات کا